Sport

Sorana Cîrstea o bate pe Rybakina si trece in optimile US Open 2023

Sorana Cîrstea a ajuns în premieră în optimile de finală ale US Open, după ce a învins-o pe Elena Rybakina, numărul 4 mondial si una dintre favoritele la câștigarea trofeului., cu 6-3, 6-7 (6), 6-4, după două ore și 49 de minute de joc.

Cîrstea a început meciul foarte bine, dominând pe gamele ei de serviciu și plasând multe lovituri puternice de forehand. Rybakina a încercat să-și mențină serviciul, dar a fost presată de Cîrstea și a pierdut primul set cu 6-3.

În al doilea set, Rybakina a revenit mai puternică și a egalat scorul, după un tie-break disputat. În setul decisiv, Cîrstea a continuat să joace foarte bine și a câștigat meciul, după două ore și 49 de minute de joc.

Această victorie este cea mai importantă a Soranei Cîrstea a primit 240 de puncte WTA, si are o urcare de 3 locuri în clasamentul WTA Live, până pe poziția a 27-a. Este de fapt al doilea cel mai mare premiu din cariera ei pentru calificare in optimi a primit un cec de 284.000 de dolari, după premiul de 352,636 de dolari câștigați in semifinalele de la Miami 2023.

Pe twitter-ul WTA este remarcata uriașa victorie a jucătoarei din Târgoviște.

Cu cine va juca Sorana in optimile US Open 2023

Sorana Cîrstea va juca în optimile de finală cu Belinda Bencic, numărul 13 mondial.

Bencic este o jucătoare de top, care a câștigat două turnee WTA în acest an. Bencic in varsta de (26 de ani, 13 WTA) are palmares negativ în fața Soranei. Toate cele trei meciuri directe s-au desfășurat pe hard. Sorana a castigat:

• Australia, în 2021, scor 7-5, 6-2.
  • La Cincinnati, în 2022, românca s-a impus în trei seturi, 6-2, 6-7 (3)

Bencic a avut câștig scor 3-6, 7-5, 6-2, meci disputat în turul secund de la US Open 2022

Meciul dintre Cîrstea și Bencic va avea loc joi, 1 septembrie, de la ora 1:00, ora României.